Yeni Girişim Yarışması

GSÜ Girişimcilik Kulübü tarafından ilk kez 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında düzenlenen, Commencis ve Galata Business Angels sponsorluğunda gerçekleşenYeni GirişimYarışması, öncelikle GSÜ öğrencileri olmak üzere gençleri girişimciliğe teşvik etmeyi ve potansiyellerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır.

2017-2018 eğitim ve öğretim yılı için birincilik ödülü 15.000 TL, ikincilik ödülü 10.000 TL, üçüncülük ödülü ise 5.000 TL şeklindeydi.

Yarışmaya toplam 69 ekip başvuru yaptı, bunlardan 42 tanesinin başvurusu geçerli sayıldı. Bu ekiplerden 24‟ü yarı final aşamasına katılmaya hak kazandı.

Yarı final aşamasını da başarıyla tamamlayan 11 finalist ekip, bir ay süren mentorluk sistemine dahil olma fırsatı buldu.

Bu süreçte yarışmacılar, Galatasaray Üniversitesi mezunları arasından kendi çalışmalarına uygun olarak seçilip atanan mentorlardan fikirlerini geliştirmek üzere destek aldı.

Alanında uzman GSÜ mezunlarından oluşan danışma kurulumuz ve Fırat İşbecer, Prof. Dr. Gülçin Büyüközkan Feyzioğlu, Doç. Dr. Özlem Durmaz İncel ve Ayten Paşayiğit‟ten oluşan jürimiz eşliğinde final 10 Mayıs 2018 günü gerçekleşti. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu ve halen Galatasaray Üniversitesi‟nde yüksek lisansını yapmakta olan Show TV Ana Haber Spikeri Pınar Erbaş, etkinliğin bu büyük gününde sunucu olarak yer aldı. Final günü, Galatasaray camiasının ünlü isimleri Fırat İşbecer, Burak Elmas ve Serkan Sevim‟in konuşmacı olarak katıldığı “Yeni Moda: Girişimcilik” paneli ile başladı.

Ardından 11 finalist ekip beşer dakika boyunca sunumlarını gerçekleştirdi ve sunumlarını izleyen üçer dakika boyunca jüriden ve danışma kurulundan gelen soruları yanıtladı. Sunumlardan sonra jüri, oyunu kullandı ve sonuçların ilan edildiği ödül törenine geçildi.

Birincilik ödülünü tamamı Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencilerinden oluşan AtıkNakit ekibi kazandı. İkinci sırada Hayat Ver, üçüncü sırada ise Engagehane yer aldı.Toplam 30.000 TL‟lik büyük ödüle ek olarak ilk üçe giren ekipler, Etohum tarafından düzenlenen Startup İstanbul etkinliğine ücretsiz giriş hakkı kazandı ve yarışmada birinci olan ekip Galata Business Angels yatırım ağı önünde fikrini sunma fırsatı yakaladı.

Final günü boyunca verilen aralarda Starbucks, katılımcılara kahve dağıttı.Yves Rocher ise hem final gününe özel olarak ekip üyelerimizin makyajını yaptı, hem de açtığı stant ile ürünlerini tanıttı. Okulumuz öğrencilerinin bir girişimi olan BatuhanCo da kahve aralarında müzisyen öğrencileri Girişimcilik Kulübü ile buluşturdu ve kahve aralarının daha renkli geçmesini sağladı.Yine final gününde gerçekleşen Networking Kokteyli boyunca Temaş Catering tarafından katılımcılarımıza leziz ikramlarda bulundu. Tüm katılımcılardan çok pozitif geri dönüşler aldığımız bu final günü de bizler için tıpkı yarışmanın geri kalanı gibi çok keyifli ve heyecanlı geçti.

 2018-2019 eğitim öğretim yılında ise 9 Mayıs 2019‟da finalini yapmış olduğumuzYeni GirişimYarışması yine Commencis ve Galata Business Angels ana sponsorluğu ile Kolay İK,Met Life ,Bioderma,Caligo‟nun destek sponsorluğuyla gerçekleşti.

Sunumunu e-Girişim kurucusu Hilmi Öğütçü‟nün yaptığı yarışma finalinde birinciye 25.000,ikinciye 15.000 ve üçüncüye 10.000 olmak üzere toplamda 50.000TL ödül verildi.Birinci ekip Uniwall , ikinci ekip eBrawler, üçüncü ekip ise Bluedot isimli yarışmacılar oldu.

Final programının akışı açılış konuşmalarıyla başlayıp Umut İşcan ve Tunca Üçer‟in katılımıyla gerçekleşen « Üniversiteli Gençler İçin Kurumsal Hayat Mı Girişimcilik Mi ? » isimli panelle devam etti.

Panelin ardından önce ilk beş finalist sonra küçük bir aranın ardından altı finalist sunumlarını yaptı.

Tüm sunumlar bittikten sonra yarım saatlik bir Networking Kokteyli gerçekleştirildi.En sonunda ise Ödül Töreni‟yle yarışma finalini sonlandırdık.