Başvuru Koşulları

GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ YENİ GİRİŞİM YARIŞMASI
2019-2020 BAŞVURU ŞARTLARI

Bu yıl 3.sü düzenlenecek olan Yeni Girişim Yarışması Galatasaray Üniversitesi Girişimcilik Kulübü bünyesinde gerçekleştirilecektir.

AMAÇ

Galatasaray Üniversitesi öğrencileri ve öğrenim görmekte olan 18-30 yaş arası ön lisans, lisans, ve yüksek lisans öğrencilerini yenilikçi projeler üretmek konusunda desteklemek ve öğrencilerin girişimciliğe dair potansiyellerini üniversite çağındayken ortaya çıkarmasını sağlamak amaçlanmıştır.

Öğrencilerin yarışma süresince girişim aşamalarını deneyimleme şansı edinmesi, karşılaşılacak zorlukların görülmesi ve tecrübe edilmesiyle bu alanda öğretici bir etkinlik gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir. Buna ek olarak, jüri ve danışma kuruluna yapılacak sunumlar öğrenciler için topluluk önünde konuşma becerisini yükseltecek, ikna ve müzakere yeteneklerini artıracak verimli bir çalışma olacaktır.

KONU

Katma değeri yüksek, özgün tasarımlı ve yenilikçi girişimler ortaya çıkarmak amacıyla istenilen alan ile ilgili fikir veya projeler önerilebilir. Katılımcılar kuracakları hayali şirketler bünyesinde tıpkı gerçek birer girişimci gibi hareket edecek ve geçilen aşamalar sonunda fikirlerini yatırımcılara (jüri ve danışma kurulu üyeleri bu kurguda yatırımcı rolünde olacaklardır) pazarlamaya çalışacaklardır.

KİMLER KATILABİLİR?

 • Yarışma, gerekli şartlar sağlandığı takdirde bireysel katılımlara ve grup katılımlarına açıktır. Katılımcı gruplar en fazla 3 kişiden oluşabilir.
 • Yarışma, ön lisans, lisans ve yüksek lisans seviyelerinde öğrenim görmekte olan tüm öğrencilerin katılımına açıktır. Galatasaray Üniversitesi harici okullarda öğrenim görmekte olan adaylar, ekiplerinde en az 1 Galatasaray Üniversitesi öğrencisi bulundurmalıdır.
 • GSÜ öğrencisi olmayanlar bireysel olarak katılamaz.
 • Mezunlardan gelecek katılımlarda Galatasaray Üniversitesi’nin herhangi bir lisans bölümünü en fazla 2 sene önce bitirmiş ( 2017 öncesi mezunlar katılamaz) olma şartı aranmaktadır.
 • Her grup veya birey, bir fikir veya proje ile katılabilir ve projeleri için kayıt aşamasında verilecek olan proje formunu doldurmaları gerekir.
 • Bir katılımcı birden fazla ekipte bulunamaz.
 • Yeni Girişim Yarışması’nın önceki yılında ilk 3’e girmiş ekipler, aynı projeyle yarışmaya katılamazlar. Farklı projelerle yarışmaya başvuru yapabilirler.
 • Ekipte tek Galatasaray Üniversitesi öğrencisi/mezunu bulunması halinde, o kişinin ayrılması durumunda yerine bir Galatasaray Üniversitesi öğrencisi/mezunu katılması zorunludur.
 • Ekipteki Galatasaray Üniversitesi dışındaki katılımcıların ayrılması durumunda yerine başvuru şartlarına uygun kişi eklenebilir, zorunlu değildir.
 • Galatasaray Üniversitesi Girşimcilik Kulübü’nün elenme sebeplerini paylaşma zorunluluğu bulunmamaktadır.
 • Ekipler aynı fikirle başka bir yarışmaya katılmış olabilir.
 • Yeni Girişim Yarışması’na başvuru yapan her ekip başvuru koşullarını kabul etmiş sayılacaktır.
 • Başvuru şartlarının yerine getirilmediğinin tespiti durumunda ekipler, yarışmanın her aşamasında (ödül almaya hak kazansalar dahi) Galatasaray Üniversitesi Girişimcilik Kulübü tarafından elenebilir. KATILIM FORMATI VE TAKVİM

1.AŞAMA:
Grupların Oluşturulması
Kulübün resmi sitesi gsugirisimcilik.com üzerine yüklenecek katılım formları, eksiksiz olarak doldurulacak ve yine site aracılığıyla Galatasaray Üniversitesi Girişimcilik Kulübü Yönetim Kurulu üyelerine ulaştırılacaktır. Katılımcı ekiplerin formu birer kez doldurmaları yeterlidir, ancak formda bütün katılımcıların bilgileri ile girişime dönük soruların yanıtları yer almalıdır.
Yarışmacı adaylar tarafından doldurulacak bu formlar üzerinden jüri ve danışma kurulu üyeleri tarafından değerlendirilerek bir ön eleme yapılacaktır.

2.AŞAMA: Yarı Final

Yarı final aşamasına gelmiş olan katılımcı ekipler, girişimlerinin bulunduğu alanla ilgili gerekli sektör araştırmalarını yaptıktan sonra Business Canvas Modeli’nden de yararlanarak projelerini yatırımcıya en iyi şekilde anlattıklarını düşündükleri en fazla 4 dakika uzunluğunda bir video hazırlayıp bu videoyu yenigirisimyarismasi@gmail.com adresine göndereceklerdir. Tüm videoların jüri ve danışma kurulunca değerlendirilmesi sonucunda bu aşamayı geçen üyeler, yarı final videolarına gelen geri dönüşler (varsa) doğrultusunda final aşamasına hazırlanacaklardır.

3.AŞAMA: Final

Finale kalan ekiplere, jüri ve danışma kurulu üyeleri tarafından mentorlük sağlanacaktır. En bir kere mentorleri ile görüşen ekipler, geliştirilmek istenen girişimin amacı doğrultusunda jüriler birer yatırımcı gibi düşünülerek yapılan işin pazarlanması niteliğinde detaylı bir sunum gerçekleştirilecektir.
Sunumda istenilen materyaller kullanılabilir, ancak sunum süresi her bir girişim için 5 dakikadır. 5 dakikalık sürenin sonunda her bir ekip, 3 dakika boyunca projesi hakkındaki soruları yanıtlayacaktır.
Sunumda kullanılacak tüm materyaller yenigirisimyarismasi@gmail.com adresine gönderilmelidir.
Sunumlar Galatasaray Üniversitesi Ortaköy Kampüsü’nde bulunan Aydın Doğan Konferans Salonu’nda gerçekleşecek ve dileyen girişimciler ile GSÜ öğrencilerine açık olacaktır.
Sunumların jüri ve danışma kurulunca değerlendirilmesinden sonra ödül törenine geçilecek ve ilk üç sırayı alan adaylara ödülleri verilecektir.

YENİ GİRİŞİM YARIŞMASI BÜYÜK FİNAL GÜNÜ:

9 MAYIS 2020

*Galatasaray Üniversitesi Girişimcilik Kulübü yukarıda belirtlien kurallarda ve tarihlerde değişiklik yapma hakkına sahiptir.

JÜRİ VE DANIŞMA KURULU

Yarışma süresi Yeni Girişim Yarışması Komisyonunca takibi yapılan ve desteklenen gruplar, alanlarında uzman jüri ve danışma kurulu kadrosu karşısında yarı final ve final aşamalarında birer sunum yapacaklardır. Jüri kadrosu çalışmalarını sürdürdükleri ekosisteme hakim ve girişimcilik konusunda deneyimli isimlerden oluşmaktadır. Danışma Kurulu ise girişimlerini aktif olarak sürdürmekte Galatasaray Üniversitesi mezunlarından oluşmaktadır.

JÜRİ ve DANIŞMA KURULU KADROSU:

Prof. Dr. Gülçin BÜYÜKÖZKAN FEYZİOĞLU (GSÜ Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı & Girişimcilik Kulübü Danışman Hocası)

Doç. Dr. Özlem DURMAZ İNCEL (GSUINNOVE Müdürü)

Fırat İŞBECER (CEO @ Commencis)

Ayten PAŞAYİĞİT (Managing Partner @ Sabri Pasayigit Designer Office)

Arda AKSARAY (Managing Partner @ DvM Technology Incorporated)

Bayram KAYMAK (Group Sales and Marketing Director @ Laboratoire BIODERMA)

Bediz EKER (Group Strategy Director at VMLY&R)

Cem ASLANTAŞ (COO at TAV Technologies)

Eda GÜNAY( Founder & Executive editor @Uplifers)Emre AKTAN (Owner at Vega Kimya)

Emre DURSUN (Partnership Management Unit Manager at Turk Telekom)

Serkan SEVİM (CEO at Medianova)

Oğuzhan BAŞEĞMEZ Co-founder and CEO at SOR’UN

Selim ÖBER ( Tech Lead)

Elif COŞKUNKAN (Managing Partner @ Etohum)

Ersin PEKİN (Creative Group Head @ Leo Burnett Istanbul)

Özgürol ÖZTÜRK (Researcher at Galatasaray University)

Tunca ÜÇER (Growth Director @ Kolay İK)

Umut İŞCAN (Managing Partner @ Caligo Data Management Consultancy)

Volkan BİRSEN (Owner at Birsen Sigorta)

*Jüri ve danışma kurulu üyelerinde değişiklik yapma hakkı Galatasaray Üniversitesi Girişimcilik Kulübü’ne aittir.